
- 1 kg mąki orkiszowej ( mąka wg. gustu, może być pszenna) najlepiej wysoki typ np. 2000
- 1/2 kg mąki żytniej; najlepiej wysoki typ np. 2000
- 1 szklanka płatków owsianych górskich
- 1 szklanka otrąb owsianych lub pszennych
- 1 szklanka mieszanki ziaren słonecznika, dyni i siemienia lnianego
- 5-6 łyżeczek soli
- 1,5 litra wody niegazowanej
- zakwas
- Mozna dodać do smaku kminek
Przepis:
Wszystkie suche składniki wsypać do miski i wymieszać na "sucho". Następnie z 1,5 l wody odlać do słoika z zakwasem, tyle, żeby go rozmieszać, rozpuścić, aby łatwo można było go wlać do suchej "mieszanki". Wlać zakwas. Następnie zacząć zagniatać ciasto, jednocześnie porcjami wlewać wodę (ok. 1,5 l - 1 butelka, w zależności od użytej mąki). Ciasto powinno mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany.
Następnie odkłozyć 3 łyżki ciasta do słoika - to jest zakwas na następne pieczenie chleba, resztę ciasta przełożyć do 2 brytfanek - keksówek, posmarowanych masłem i zostawić ciasto oraz zakwas w słoiku, do wyrośnięcia na 9 godz. Po tym czasie posmarować pędzelkiem wierzch ciasta w brytfankach oliwą z oliwek, żeby nie wyschło i wsadzić do piekarnika elektrycznego. Piec w temperaturze 180 st. C z termoobiegiem 1 godz. Słoik z zakwasem zakręcić i wsadzić do lodówki, może stać w lodówce 2-3 tyg. do następnego pieczenia.
Wskazówki:
Aby uzyskać nieco lżejszy i pusystrzy chleb należy użyć mąki o niższym typie np. 550 i/lub nie dodawać otrąb.
Zakwas może nadawać się do użycia po 3 tygodniach, o ile nie zapleśniał. Najbezpieczniej jest wykorzystać go w ciągu 2-3 tygodni.
Twój komentarz